Co wybrać? Traktorek ogrodowy z koszem czy bez?
Jaki system koszenia wybrać dla trawnika z rolki i pospolitej regularnie koszonej łąki? Który traktorek ogrodowy oszczędzi Twój czas w przyszłości.
W tym poradniku skupimy się na najważniejszej pracy przewidzianej dla traktorów ogrodowych. Choć traktorki i Ridery Husqvarna posiadają wiele więcej innych możliwości, to tu jednak zastanowimy się nad ich najczęstszym obowiązkiem jakim jest koszenie trawy.
Traktorek z koszem, wyrzutem bocznym lub mulczowaniem
Poruszone tematy:
- Traktorek ogrodowy z koszem (zbierający).
- Jak często należy kosić trawnik?
- Ile czasu poświęcisz na koszenie.
- Kiedy wybrać traktorek z koszem?
- Na jaką powierzchnię polecamy traktorek z koszem.
- Traktor z koszem, wyrzutem tylnym i systemem mielącym.
- Traktor z wyrzutem bocznym
- Traktor przegubowy typu Rider Husqvarna (mulczujący)
- Im więcej kosisz tym więcej czasu oszczędzasz…
- Jaki gatunek trawy wybrać, aby oszczędzić czas w przyszłości?
- Traktor czy Rider Husqvarna.
- Kiedy nie sprawdzi się Rider, a kiedy błędem będzie wybór traktora?
- Jaki traktorek oszczędzi Twój czas w przyszłości i dlaczego warto wybrać Ridera Husqvarna.
Traktorek ogrodowy z koszem (zbierający).
Zbieranie trawy i opadających liści
Najważniejszą zaletą traktorów z koszem jest właśnie ich duży… kosz na trawę! Pozwala w sezonie zbierać skoszoną trawę a jesienią ułatwi posprzątać opadające liście. To rozwiązanie najczęściej wybierane na małe i średnie trawniki (2000 – 4000 m2). Traktory z koszem umożliwiają koszenie rzadziej z delikatnie większym przerostem trawy (choć nie zawsze) – zwyczajnie zbierając nadmiar skoszonej trawy.
Traktor z systemem mielącym lub wyrzutem bocznym nie poradzi sobie z nadmiarem skoszonej trawy i może pozostawić ją jako brzydki ślad. Dlatego na trawniki gęste, bezwzględnie wymagające zbierania koszonej trawy, należy wybrać traktor z jak największym koszem i skutecznym zbieraniem.
Jak często należy kosić trawnik?
Każdy trawnik dla zachowania prawidłowego przyrostu zielonego źdźbła, a nie łodygi/słomki trawy musi być skoszony co najmniej raz na 5-7 dni (w szczycie sezonu). Inaczej przy kolejnym zbyt niskim koszeniu możesz zobaczyć żółtą łodygę i to utrzyma się prawdopodobnie do końca sezonu. Dlatego warto na początku sezonu trawnikowego skosić trawę możliwie jak najniżej. Tak, aby kolejnym odrostem przycinanym regularnie były tylko zdrowe, zielone źdźbła a nie gruba, przerośnięta i żółkniejąca łodyga.
Ile czasu przeznaczysz na koszenie?
Pomijając różnorodne parametry techniczne urządzeń, faktem jest, że jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze urządzenia jest czas, który Ty poświęcisz na wykonanie prac. Traktory wykonują swoją pracę bardzo skutecznie zabierając z dużą dokładnością prawie wszystkie skoszone skrawki, ale…
Koszenie kosztuje dużo czasu
Należy jednak pamiętać, że kosiarki z koszem wymagają od nas najwięcej pracy (nawet 50% więcej czasu na jedno koszenie w porównaniu do kosiarek przegubowych typu Rider). Wynika to z sumowania prac przeznaczonych na koszenie, zbieranie, manewrowanie, opróżnianie kosza i jazdę do kompostownika. To ciągłe poświęcanie naszego cennego czasu.
Kiedy wybrać traktorek z koszem?
Traktor na bardzo gęsty trawnik z rolki, bezwzględnie wymagający zbierania.
Jeśli jesteś posiadaczem gęstego, zdrowego trawnika z rolki – rozważ zakup maszyny z koszem. Główną przyczyną tego wyboru jest możliwość zbierania skoszonej trawy nie pozostawiając skrawków w strukturze trawnika. Trawnika, który sam w sobie jest już bardzo gęsty. Niektóre trawniki są tak gęste, że koszenie z mieleniem wymagało by pracy co 2 – 3 dni. W takich sytuacjach zalecanym wyjściem będzie wybór traktora z pojemnym koszem.
Na jaką powierzchnię traktorek z koszem?
Nie przesadzaj z maksymalną powierzchnią (chodzi o Twój czas – traktory z koszem polecamy do maksymalnie 4000 – 5000 m²). Traktor jest w stanie kosić większe powierzchnie, ale w dużych, skomplikowanych trawnikach możesz stracić jeszcze więcej czasu na manewrowanie, przewożenie i kompostowanie. Może to lubisz, ale niekoniecznie musi o to w tym chodzić.
Pomimo wykorzystania większej maszyny nadal będziesz musiał poświęcić nieco więcej czasu na drobniejsze podkaszanie i związane z tym prace ogrodowe.
Kiedy wybrać traktorek z wyrzutem bocznym?
Traktorek z wyrzutem bocznym sprawdzi się w terenach rzadko obsługiwanych.
Wyrzut boczny w traktorkach ogrodowych to rozwiązanie dedykowane trawnikom rzadko obsługiwanym. Często wybierane na tereny koszone z delikatnie mniejszym naciskiem na estetykę skoszonego trawnika. Wyrzut boczny stawia najmniej oporu ze wszystkich rozwiązań koszących. Pozwala na pracę w nieco przerośniętej trawie i to często przy wykorzystaniu mniej kosztownego silnika.
Wyrzut boczny to wyższa skuteczność i mniejsze wymagania co do wydajności silnika.
Kiedy wybrać traktor z koszem i mieleniem?
Traktorek z koszem i mulczowaniem – czy to rozwiązanie do każdego ogrodu?
W ofercie znajdziesz urządzenia, które pozwalają na koszenie do zbiornika oraz posiadają zintegrowany system mulczujący (mielący). To rozwiązanie pozwala traktorkom Husqvarma TC 238TX i TC 242TX sprawdzić się praktycznie w każdych warunkach. Jeśli trawa przerośnie – pozbierasz, jeśli rośnie trochę wolniej – skosisz z systemem mielącym oszczędzając czas. Nadal jednak najważniejszym aspektem przy wyborze traktora z koszem jest jego umiejętność zebrania koszonej trawy i opadających jesienną porą liści.
Dlatego nie wybieraj traktora z koszem, aby później w ponad 90% wykorzystywać go w funkcji takiej jak mulczowanie (mielenie). Potrzebny skuteczny system mielący? – wybierz Rider.
Są inne, mniej absorbujące rozwiązania – traktory z systemem mielącym.
System mielący – rozdrabnianie, mielenie. Zwane także “mulczowaniem”.
Zwiększając nieznacznie częstotliwość koszenia z przerwami co 7 dni, na co 5 dni – możesz kosić Riderem z systemem mielącym dużo szybciej i sprawniej bez potrzeby zbierania do kosza. Zostawiając zmieloną trawę w strukturze trawnika stosujemy ją jako naturalny nawóz i zwracamy wartości odżywcze do podłoża zmniejszając potrzebę nawożenia i nawodnienia.
To się zdarza!
Jeśli wybierzesz traktor z koszem i mieleniem, a Twój trawnik to regularnie koszony zwykły ogródek, może się okazać, że 95% koszenia wykonasz w systemie mielącym. Rzadszy strukturalnie lub nieznacznie częściej koszony trawnik nie wymaga zbierania. Pamiętaj także, że traktory które oferują mulczowanie, wykonują tę pracę z nieco mniejszą skutecznością niż maszyny typowo przystosowane do mielenia.
Dlatego nie wybieraj traktora z koszem, aby w ponad 90% wykorzystywać go w funkcjach takich jak mulczujące Ridery Husqvarna. Potrzebny system mielący? – wybierz Rider.
Traktorek przegubowy typu Rider Husqvarna (z systemem mielącym)
Wybierany przez 80% klientów. To rozwiązanie sprawdzi się w małych i dużych ogrodach.
Traktorki typu Rider Husqvarna wpasowują się w 80% waszych ogrodów. Jest to głównie uwarunkowane terenem i gatunkiem trawy jaki obsługujemy na co dzień. Gęste, mocno rozkrzewione dywanowe trawniki to zdecydowanie rzadziej spotykane zjawisko niż zwykłe mieszanki traw. Co z tego wynika? Mniej rozkrzewiony trawnik lub regularnie koszona łąka parkowa nie wymaga zbierania. Masz małe szanse, że kosząc średnio co tydzień zobaczysz brzydki efekt pozostawionej w nadmiarze trawy.
Jaki traktorek oszczędzi Twój czas w przyszłości i dlaczego warto wybrać Ridera Husqvarna.
Traktorek na trawniki zarówno proste i wymagające. Świetne rozwiązanie do ogrodu z zakrętami i przeszkodami.
Najczęściej w waszych ogrodach spotykamy zwykłe mieszanki traw, które świetnie sobie radzą przy regularnym stosowaniu systemu mielącego. Wystarczająco częste i regularne koszenie może wspomóc rozwój i rozkrzewianie trawnika. Ridery Husqvarna w tych warunkach radzą sobie najlepiej. Mobilność Ridera uzyskana poprzez przegubowy układ kierowniczy pozwala na jeszcze szybszą i wydajniejszą pracę niż myślisz. Układ tnący montowany czołowo z niespotykanie dużą precyzją pozwala podkaszać wokół drzew czy krzewów, pozostawiając minimalne ilości trawy do późniejszego podkaszania. System BioClip® z Riderów Husqvarna wykonuje swoją pracę na najwyższym możliwym poziomie. Tak jak wspomniałem wcześniej – urządzenie dostosowane do mielenia jako podstawowej funkcji – wykonuje ją zdecydowanie skuteczniej niż pozostałe urządzenia 3 w 1.
Jaki gatunek trawy oszczędzi Twój czas w przyszłości?
Pamiętaj że wybór odpowiedniego gatunku trawy pomoże Ci oszczędzić w przyszłości wiele godzin pracy. Wybierz bardziej pospolite, łąkowe jeśli chcesz później kosić szybciej i sprawniej urządzeniem typu Rider Husqvarna. Wbrew pozorom takie łąkowe gatunki znajdują się przy większości waszych gospodarstw domowych, a regularne koszenie kreuje je na piękne zielone trawniki.
Przeczytaj ten artykuł aby dowiedzieć się więcej…
Im więcej kosisz tym więcej czasu oszczędzasz…
Nieco częściej a zdecydowanie szybciej. Dlaczego Ridery są najczęściej wybieranym przez Was traktorkiem?
Czy wiesz, że koszenie z systemem mielącym pozwala oszczędzić nawet 50% czasu na jednym koszeniu?
Im większą powierzchnie kosisz traktorem z koszem, tym więcej prac wkładasz w opróżnianie kosza, przewożenie trawy i jej magazynowanie…
Podnieś swoją wydajność
Przeciętna wydajność koszenia traktorków ogrodowych jest bliska około 1 m² na 1 metr bieżący jazdy. Dlatego jedna przejażdżka do kompostownika na drugi koniec działki z pełnym trawy koszem, to często 100-150 metrów jazdy (czyli do 150 m² niewykonywanej pracy) – to aż 15% działki 1000 m².
Po co magazynować trawę…
Oszczędź energię… i nie buduj kompostownika na trawę.
Obsługa trawnika traktorkiem z systemem mielącym pozwoli oszczędzić czas i energię. Odpowiednio częste, ale zdecydowanie szybsze koszenie pozwoli utrzymać trawnik w świetnej kondycji. Rozdrobniona trawa rozkłada się w strukturze trawnika nawożąc go jednocześnie, a Ty nie musisz jej magazynować czy budować kompostownika.
Zwrotny traktor do zwykłego ogródka i regularnie koszonej łąki
Jeżeli Twój trawnik to zwyczajny regularnie koszony teren, który nie posiada tak gęstej struktury jak niektóre kosztowne gatunki traw, wybierz traktorek typu Rider z systemem mulczującym CombiCut®. Przy odpowiednio częstym stosowaniu systemu mielenia nie pomyślisz o zbieraniu do kosza, a skoszenie 2000 – 4000 m² może zając znacznie mniej niż godzinę. Traktorek przegubowy Husqvarna Rider 214C – bestseller 2021.
Traktory z systemem mielącym wymagają krótszych przerw między koszeniem, aby nie dopuścić do zbyt dużego przerostu trawy. Jeśli doprowadzisz do sytuacji, gdzie Rider Husqvarna zostawi widoczne ślady zmielonej trawy – poczekaj dzień lub dwa i z trochę większą prędkością rozdrobnij ponownie nadmiary skoszonej trawy. Możesz też skosić wyżej jednego dnia aby następnego wykonać koszenie znów, ale trochę niżej.
Koszenie Riderami Husqvarna może odbywać się nawet o połowę krócej – dlatego dwa czy cztery koszenia więcej, w szczycie sezonu i tak nie dołożą Ci nadmiarowej pracy.
Pamiętaj – im więcej kosisz tym więcej czasu oszczędzasz.
Traktor czy Rider Husqvarna
Skoro traktor z koszem i systemem mielącym jest bliski zaspokojenia większości naszych potrzeb, nadal trzeba mieć na uwadze parametry takie jak zwrotność urządzenia, jego żywotność i potencjalny czas jaki Ty poświęcisz na wykonanie pracy. Otwarte i proste ogrody nie zrobią większej różnicy zarówno dla Ridera i Traktorka. Natomiast na złożonych powierzchniach z duża ilością krzewów i drzew gdzie manewrowanie może zająć więcej czasu niż samo koszenie – Rider Husqvarna może skrócić czas pracy o ponad połowę.
Kiedy Rider Husqvarna może sobie nie poradzić?
Pomijając kwestię wyboru urządzenia do odpowiedniej powierzchni, należy pamiętać o trawnikach w których Rider może mieć problem z zapewnieniem satysfakcjonujących efektów. Wszędzie tam gdzie konieczne jest zbieranie przerośniętej trawy ze względu na jej “dużą gęstość”, lub gdy koszenie wykonujesz rzadziej niż raz w tygodniu – mam na myśli utrzymanie trawnika w estetycznej postaci. Bez znaczenia czy z koszem lub mieleniem, koszenie w szczycie sezonu powinno odbywać się co najmniej raz w tygodniu.
Kiedy traktor z koszem może sobie nie poradzić?
Wspomniałem wcześniej o możliwości koszenia traktorem z koszem rzadziej, gdyż pozbiera on nadmiar koszonej trawy, bez ryzyka pozostawienia brzydkich śladów z resztek trawy. Pamiętaj jednak, że traktorki ogrodowe to “kosiarki trawnikowe” i zbyt duży przerost trawy (15 i więcej centymetrów) to tak na prawdę bardzo duże obciążenie dla układu koszącego. Nieregularna praca traktorem i przeciążanie układu tnącego, może z biegiem lat powodować dodatkowe koszty eksploatacji. Odradzamy wybór traktora z koszem do obsługi dużych, przerośniętych, rzadko koszonych powierzchni.
Autor: Tomasz Kaczmarczyk
Mil-Mag Płońsk
Masz więcej pytań? Odwiedź nas lub zadzwoń.