Drukuj

Prawidłowa kolejność zakładania noża do kosy spalinowej.

Prawidłowy montaż noża do wykaszarki.

noz wykaszarki 01Prawidłowa instalacja noża na przekładni wykaszarki odgrywa bardzo ważną rolę. Praca z metalowym urządzeniem tnącym wymaga szczególnego zachowania ostrożności. Odpowiednia procedura zapewni bezpieczeństwo w trakcie wykonywanych prac oraz pozwoli uniknąć uszkodzeń urządzenia.

W tym poradniku przedstawiamy krok po kroku prawidłową kolejność wykonywanych czynności podczas instalacji.

 

 

 

 

 

Krok 1 - Blokujemy przekładnię kątową.

noz wykaszarki 02W pierwszej kolejności odkręcamy głowicę żyłkową. W tym celu należy użyć narzędzia dołączonego przy sprzedaży do każdej wykaszarki. W wyzanaczony punkt wsuwamy narzędzie blokując przekładnię kątową. Jeżeli otwór jest zanieczyszczony należy go dokładnie oczyścić cienkim śrubokrętem. 

 

 

 

 

 

 

 Krok 2 - Ogkręcamy głowicę żyłkową.

noz wykaszarki 03Do odkręcenia głowicy żyłkowej nie potrzebujemy dodatkowych narzędzi. Chwytamy głowicę i wykonujemy ruch obrotowy zgodnie z ruchem wskazówek zegara w celu odkręcenia. 

Uwaga -  w przekładni znajduje się gwint lewostronny !

Odkręcamy w prawo - dokręcamy w lewo.

 

 

 

 

 

Krok 3 - Pamietaj o podkładce ustalającej - w razie potrzeby oczyść!

noz wykaszarki 04Podkładka widoczna na zdjęciu pozostaje zawsze na przekładni - jednakowo do pracy z nożem jak i głowicą żyłkową. Pomiędzy głowicę i podkładkę moga dostawać się zanieczyszczenia, które należy oczyścić przed montażem noża aby uniknąć niechcianych wibracji podczas koszenia.

 

 

 

 

 

 

Krok 4 - Prawidłowo przygotowana powierzchnia podkładki.

noz wykaszarki 05Na tej powierzchni nie powinny znajdować się zanieczyszczenia uniemożliwiające prawidłową instalacje metalowego urządzenia tnącego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Krok 4.1 - Umieszczamy nóż na tulei centrującej.

noz wykaszarki 06Podkładka składa się z osłony oraz tulei pozwalającej zachować prawidłowe ułożenie noża podczas montażu. Zakładamy nóż upewniając się jednocześnie, że został prawidłowo osadzony na tulei centrującej.

 

 

 

 

 

 

 

Krok 5 - Montaż podkładki prowadzącej.

noz wykaszarki 07Następnie przystępujemy do umiesczenia podkładki dystansowej. Jej zadaniem jest zachowanie bezpiecznej odległości od podłoża podczas wykonywanych prac. Przy jej zastosowaniu możemy łatwiej utrzymywać stały poziom wysokości koszenia.

 

 

 

 

 

 

 

Krok 6 - Podkładka dociskająca zestaw tnący.

noz wykaszarki 08Podczas montażu tej podkładki należy zwrócić szczególną uwagę aby jej wypukła powierzchnia była skierowana w stronę nakrętki kontrującej. W tym przypadku większa siła i powierzchnia nacisku przekazywana jest na nóż.

 

 

 

 

 

 

 

Krok 7 - Prawidłowe umiesczenie elementów.

noz wykaszarki 09Na przedstawionym zdjęciu widzimy prawidłowo przygotowany układ tnący do przykręcenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Krok 8 - Nakrętka zabezpieczająca.

noz wykaszarki 10Nakrętkę przykładamy i zaczynamy dokręcać palcami w przeciwnym ruchu do wskazóweg zegara, aż do momentu powstania delikatnego oporu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Krok 9 - Przykręcamy układ tnący z nożem metalowym.

Na tym etapie delikatnie przytrzymujemy blokadę przekładni od dołu jednocześnie dokręcając nakrętkę kluczem dołączanym do każdego zestawu z wykaszarką. Korzystając z całej dźwigni klucza dokręcamy do momenu wystąpienia oporu uniemożliwiającego dalszy obrót. Nie próbuj za wszelką cenę dokręcać coraz mocniej. Lewostronny gwint oraz w pełni sprawna nakrętka z zabezpieczeniem gwarantują pewny montaż.

noz wykaszarki 11

Wskazówka! Nakrętka posiada zabezpieczenie które z czasem zaczyna się zużywać. Kiedy znacząco zmaleje opór podczas jej dokręcania nakrętkę należy wymienić.

Osłona noża metalowego w celach transportowych.

W przypadku niektórych urządzeń producent dostarcza poręczną i łatwą w użyciu osłonę zabezpieczającą. Dzięki temu rozwiązaniu możesz bezpiecznie transportować urządzenie bez obaw o uszkodzenie elementów samochodu ostrym narzędziem tnącym.

noz wykaszarki 13noz wykaszarki 12

 

 

 

 

 

 

Autor: Tomasz Kaczmarczyk